Skip to content

Održana panel rasprava “Uloga i učinci organizacija civilnog društva u programima socijalne politike”

U srijedu, 17.6.2026., održana je panel rasprava u okviru Sveučilišnog interdisciplinarnog specijalističkog studija „𝗣𝗿𝗶𝗽𝗿𝗲𝗺𝗮 𝗶 𝗽𝗿𝗼𝘃𝗲𝗱𝗯𝗮 𝗘𝗨 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗮𝘁𝗮“, na kolegiju 𝗨𝗿𝗯𝗮𝗻𝗶 𝗿𝗮𝘇𝘃𝗼𝗷, 𝘀𝗼𝗰𝗶𝗷𝗮𝗹𝗻𝗲 𝗶𝗻𝗼𝘃𝗮𝗰𝗶𝗷𝗲 𝗶 𝘀𝗼𝗰𝗶𝗷𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗸𝗼𝗵𝗲𝘇𝗶𝗷𝗮.

Tema panela bila je “U𝐥𝐨𝐠𝐚 𝐢 učinci 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐜𝐢𝐯𝐢𝐥𝐧𝐨𝐠 𝐝𝐫𝐮𝐬̌𝐭𝐯𝐚 𝐮 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐢𝐦𝐚 𝐬𝐨𝐜𝐢𝐣𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤𝐞”, s posebnim naglaskom na razvoj socijalnog civilnog sektora nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Ana Zadelj Kovač, voditeljica projekata u CERANEO-u, sudjelovala je u ulozi panelistice uz Andreju Radinger iz Udruge PET PLUS i uz Jelenu Pavlović iz ACT Grupe, dok je panel vodio i organizirao prof.dr.sc. Gojko Bežovan, predsjednik CERANEO-a. U raspravi su aktivno sudjelovali i studenti  specijalističkog studija „𝗣𝗿𝗶𝗽𝗿𝗲𝗺𝗮 𝗶 𝗽𝗿𝗼𝘃𝗲𝗱𝗯𝗮 𝗘𝗨 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗮𝘁𝗮“ na kolegiju 𝗨𝗿𝗯𝗮𝗻𝗶 𝗿𝗮𝘇𝘃𝗼𝗷, 𝘀𝗼𝗰𝗶𝗷𝗮𝗹𝗻𝗲 𝗶𝗻𝗼𝘃𝗮𝗰𝗶𝗷𝗲 𝗶 𝘀𝗼𝗰𝗶𝗷𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗸𝗼𝗵𝗲𝘇𝗶𝗷𝗮.

Kroz razgovor su otvorena pitanja razvoja organizacija civilnog društva u okviru socijalne politike i europeizacije, uloge OCD-a u razvoju socijalnih usluga, poticanju socijalnih inovacija, zagovaranju potreba ranjivih skupina te njihovom doprinosu oblikovanju javnih politika s odgovarajućim mjerljivim i vidljivim učincima. Istaknuti su primjeri pozitivnih učinaka na korisnike pri djelovanju OCD-a, obzirom na njihovu dostupnost, fleksibilnost i povjerenje u zajednici.

Međutim, njihov razvoj još je uvijek obilježen: financijskom nesigurnošću, projektnom logikom, kratkoročnošću trajanja projekata, administrativnim opterećenjima te slabom dugoročnom institucionalnom podrškom.

Stoga je za održiv razvoj socijalnog civilnog sektora potrebno: stabilnije financiranje, višegodišnje ugovaranje usluga, jačanje partnerstva države i OCD-a, ulaganje u lokalne kapacitete kao i priznavanje OCD-a kao ravnopravnih partnera u oblikovanju socijalne politike.

Prijava na newsletter

Skip to content