CERANEO je kao partner konzorcija 8 zemalja u sklopu projekta “PROTEUS – Protecting EU Values and Fundamental Rights through Public Participation and Civil Society Assistance in Central Europe”, čiji je nositelj Transatlantic Foundation (TF) u suradnji s programom Engaging Central Europe (ECE) The German Marshall Fund iz Sjedinjenih Američkih Država, od rujna do studenoga 2024.g. organizirao i održao u sklopu terenskih posjeta sastanke s predstavnicima i članovima organizacija dobitnica mikropotpora.
Niz terenskih posjeta smo započeli na jugu Hrvatske, posjetivši 2 organizacije civilnog društva. Na otoku Mljetu 1.10.2024. dočela nas je predstavnica Udruge Mljetske koze, Velinka Buljan, koja nas je detaljnije upoznala s bogatom poviješću otoka te o mogućnostima i kapacitetima kojima tamošnje stanovništvo raspolaže. Svojim projektom „Pitaj me što želim!“ stekli su uvide koje bi sve aktivnosti stanovnici Mljeta voljeli imati na otoku i koristili te planiraju daljnje aktivnosti u tom dijelu. Nakon otoka Mljeta, posjetili smo otok Hvar. U Jelsi na otoku Hvaru 3.10.2024. dočekao nas je predsjednik Udruge za promicanje kulture „Jelsa“, Jadran Makjanić sa kojim smo razgovarali o situacijama s kojima se suočavaju stanovnici grada Jelse, posebice s naglaskom na organizaciju slobodnog vremena mladih u pogledu približavanja EU vrijednosti kroz kulturno-umjetničke aktivnosti. Svojim projektom „Otvaranje novih horizonata – kultura kao pokretač otočke zajednice“ doprinijeli su organiziranju i provedbi umjetničko-kulturnog festivala koji okuplja stanovnike otoka i njihove goste, posebice u ljetnim mjesecima kada je turistička sezona u punom jeku.


Početkom mjeseca listopada 2024.g. (9.10.2024.), otputovali smo na sjever Hrvatske, točnije do grada Čakovca, gdje su nas dočekali i ugostili predstavnici Platforme za Društveni centar Čakovec, Matija Moharić, predsjednik i Bojana Španiček Kanoti, programska koordinatorica. Njihova organizacija veći dio aktivnosti usmjerava na osnaživanje i zagovaranje prava stranih radnika koji su došli živjeti i raditi na području grada Čakovca i njegove okolice, a nerijetko bivaju uskraćeni. Upoznali su nas s kulturom lokalne zajednice, nekih lokalnim specifičnostima, primjerima uspješne suradnje s privatnim sektorom, u svrhu zapošljavanja stranih radnika. Putem projekta „Putevi integracije“ kojim su organizirali festival hrane nastojali su povezati kulture i različite običaje stranih radnika i približiti ih lokalnom stanovništvu. Tijekom posjeta sudjelovali smo na jednoj radionici kuhanja gdje su svoje specijalitet kuhali i predstavili strani radnici porijeklom iz Kameruna.

U povijesnom gradu Kastvu koji se smjestio ponad brijega nad Kvarnerom, ugostile su nas 21.10.2024. predstavnice Udruge „SIDRO- odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću„ njihova predsjednica Katarina Turković Gulin i Martina Linić, volonterka i članica radne skupine. Ova udruga svojim radom nastoji se zalagati za prava odgojitelja u dječjim vrtićima i progovara o pravima djece, posebice o pravima na adekvatan razvoj nadarene djece, stoga su svojim projektom „Poticanje umova darovite djece – pilot projekt za osnaživanje darovite djece u vrtiću i roditelja“ ukazali na važnost pronalaženja i adekvatnog pristupa nadarenoj djeci od najranije dobi te usavršavanja stručnjaka. Smatraju kako je zajednički rad organizacija civilnog društva, jedinica lokalne samouprave i drugih dionika u zajednici ključan za potpuni uspjeh cijele zajednice. Jedino uspješna suradnja donosi promjene.

Dana 23.10.2024. otputovali smo u središnji dio Hrvatske, posjetivši grad Pakrac i tamošnju organizaciju Centar za podršku i razvoj civilnog drušva „Delfin“. Mira Bilopavović, koordinatorica organizacije, Laura Šarčević, voditeljica programa, Radoslava Ljevaković, voditeljica projekata i Martina Puškarić Ljevaković, voditeljica ureda, ugostile su nas u prostorima organizacije. Istaknule su kako je iznimno značajna suradnja svih dionika u zajednici, posebice kada postoji kvalitetna suradnja između OCD-a i lokalne samouprave. Posebno su istaknule doprinos sudjelovanja na projektu „ODGOVORNO: RURALNE ŽENE ZNAJU KAKO!“, budući da se kroz provedbu financirao niz edukativnih radionica za najranjivije skupine te mogućnost jačanja njihovog socijalnog uključivanja i osnaživanja, ali također i jačanja kapaciteta tima, posebice u radu s osobama koje imaju oštećenje vida. Tijekom posjeta sudjelovali smo na radionici u sklopu ovog projekta na korisnu temu „Kako pristupiti radu sa slijepim i slabovidnim osobama?“.

Dana 28.10.2024. uputili smo u grad Knin, gdje smo posjetile u njihovim prostorima Udrugu za djecu i mlade „Čarobni svijet“. Ovdje su nas dočekale predsjednica udruge Anita Ercegovac i voditeljica projekta Ana Ercegovac. Ističu kako su njihove aktivnosti značajne posebice za djecu i mlade iz ruralnih područja gdje omogućuju djeci različitih nacionalnosti i vjeroispovijedi da upoznaju druge kulture i vjere, te svojim primjerima i aktivnostima pokazuju kako je suživot moguć na području grada Knina i njegove okolice. Također inovativnim pristupom su s djecom započeli dijalog na tematiku o EU vrijednostima, a ojačali su i vlastite kapacitete sudjelovanjem u projektu „Laboratorij ideja 2“.

Nakon Knina uputili smo se još malo južnije, do grada Sinja. U Sinju smo posjetili Udrugu za civilno društvo i kvalitetu življenja Srma, gdje su nas u svojim prostorima dočekale predsjednica udruge Snježanka Jadrijević, Dijana Filipović Grčić, asistentica na projektu i Ana Marendić, asistentica na projektima. Istaknule su kako je njihova udruga prepoznata u lokalnoj zajednici te su ostvarili zapažene rezultate. Posebno su naglasili vrijednost radionica u domovima za starije osobe koje su provodili na projektu „UMJETNOST INKLUZIJE (ART OF INCLUSION)“. Njihove radionice uvelike su doprinijele kvaliteti života starijih i nemoćnih stanovnika, ali i njihovoj socijalnoj uključenosti. Udruga ima i svoju bazu volontera koje redovito mobilizira i uključuje u aktivnosti zajednice.

U studenom 2024. smo obišli istočni dio Hrvatske. Prvo smo otputovali u grad Osijek 8.11.2024. gdje smo se susreli sa predstavnicama Lokalne akcijske grupe u ribarstvu i akvakulturi Dunav Sava, sa njihovom voditeljicom Marijanom Cvitanović i financijskom managericom Andrejom Grubišić Đuran. Govore kako je njihova organizacija postigla zapažene rezultate na lokalnoj razini, posebice u radu s djecom i mladima s područja općina Bogdanovci i Lužac. Posebnost projekta „EKOAvantura“ je u tome što su djeca iz ruralnih područja, potaknuta da postanu aktivni sudionici u rješavanju ekoloških izazova i tome su ozbiljno pristupili. Smatraju kako su ovakvi projekti od iznimne važnosti za manje sredine i njihov razvoj.

Nakon Osijeka posjetili smo obližnji grad Beli Manastir. Predstavnice Mirovne grupe „OAZA“ Beli Manastir dočekale su nas u svojim novim prostorima u naselju Šećerana dana 8.11.2024.. Na početku direktorica organizacije Sandra Kušenić, Vesna Nedić, voditeljica financija i Ana Jeličić, voditeljica radionica i volonterskog centra, ističu o povijesti naselja Šećerana i kako je tvornica šećera koja je nekada tu djelovala bila od iznimne važnosti za stanovnike Belog Manastira, budući da je veliki broj ljudi radio u šećerani. Govore kako se ovaj kraj u novije vrijeme počeo „buditi“, a one ga svojim aktivnostima nastoje još više oživjeti, posebice aktivirajući djecu i starije osobe. Ističu kako je projekt „Živimo dostojanstveno“ doprinio značaju socijalnog uključivanja starijih osoba kroz aktivnosti radionica i posjeta

Terenske posjete dobitnicima mikropotpore završili smo na sjeveru Hrvatske u gradu Novom Marofu 25.11.2024. U Novom Marofu dočekao nas je Dario Žmegač, predsjednik Udruge Mladi za Marof. Predsjednik je istaknuo kako im je ovaj projekt omogućio da osvijeste i kod drugih predstavnika OCD-a s područja Novog Marofa kolika je važnost stvaranja Mreže udruga Novog Marofa. Stvaranjem Mreže omogućilo bi lakše planiranje aktivnosti i zbivanja koje organiziraju pojedine organizacije. Velika značajnost projekta „Zajedno živimo, zajedno planiramo!“ se ogleda u organiziranju javne tribine za sve predstavnike OCD-a s područja Novog Marofa i svih ključnih dionika u zajednici, gdje im se omogućio prostor za javno iznošenje pojedine problematike i davanje prijedloga kako da se na pojedini problem djeluje.

Terenski obilasci dali su vrijedne uvide o provedbi projekta, nekim dosadašnjim ostvarenim rezultatima i daljnjim planiranim aktivnostima. Drago nam je što smo imali priliku vidjeti široki spektar usluga i aktivnosti koje udruge provode u svojim područjima, ali i šire te koje sve vrijedne suradnje ostvaruju. Upoznali smo zanimljive primjere rješenja u ruralnim i perifernim zajednicama koja mogu poslužiti kao primjer drugim zajednicama uz pravilnu podršku i nadogradnju.
Iznimno je bilo vrijedno saznati sa kojim se sve izazovima nose pojedine organizacije, o specifičnostima i kulturi pojedine sredine, posebice manjim sredinama, ali i načinima pronalaska rješenja odnosno sve ono što im pomaže da i dalje djeluju i rade na dobrobiti kako svoje lokalne zajednice tako i šire i time budu prepoznati.
Razmjenom znanja, iskustava i međusobne podrške ostvarili smo jako dobre temelje za sve buduće suradnje. Zahvaljujemo se svima na dobrodošlici i ugodnoj suradnji!

PROTEUS sufinancira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja su isključivo autorovi i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili EACEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.