CERANEO kao partner konzorcija 8 zemalja u sklopu projekta “PROTEUS – Protecting EU Values and Fundamental Rights through Public Participation and Civil Society Assistance in Central Europe”, čiji je nositelj Transatlantic Foundation (TF) u suradnji s programom Engaging Central Europe (ECE) The German Marshall Fund iz Sjedinjenih Američkih Država, organizirao je i održao 10. prosinca 2024.g. putem Zoom platforme Peer to peer događaj za dobitnike mikropotpora.
Cilj ovog događaja bio je upoznavanje dobitnika mikropotpora, predstavljanje njihovog rada, korisnika sa kojima najčešće rade te specifičnosti zajednice u kojoj djeluju. Isto tako cilj ovog događaj bio je da sudionici podijele svoja iskustva uspješnog rada, izazove sa kojima se susreću te pronalaženje zajedničkih mogućih rješenja za iste.
Nakon kratkog predstavljanja pojedinih sudionika i organizacija uslijedila je diskusija na temu uspjeha njihovih organizacija i/ ili projekata sufinanciranih kroz projekt PROTEUS. Nekolicina organizacija navela je što im je najveći uspjeh što imaju više od 20 godina rada, odnosno što su održali aktivnom organizaciju civilnog društva u tako malom i ruralnom području. Jedan dio njih istaknuo je kako im uspjeh već bio i taj što su prepoznati u zajednicama kao važan i značajan pokretač promjena i što su imali hrabrosti govoriti o problemima koje su uvidjeli i za koje su smatrali da su od iznimne značajnosti za njihovu zajednicu. Neki od predstavnika su čak naveli da im je pomalo nelagodno govoriti o uspjehu, budući da se nalaze u poziciji odgovorne osobe za organizaciju. Kroz diskusiju govorimo kako u našoj kulturi se nije dobro isticati svojim uspjesima te o njima govoriti javno, jer se često pogrešno protumači, što zatim poprima negativan kontekst. Jedna od sudionica govori kako nije uvijek jednostavno govoriti i procijeniti uspjeh, ali da smatra da je uspjeh uvijek zajednički, tj. uspjeh svih osoba koje su sudjelovale u njegovom stvaranju.
Kroz razgovor su sudionici otkrili kako se organizacije razlikuju s obziroma na duljinu djelovanja same organizacije, broju volontera, zaposlenih osoba, uspjeha od koje neke bilježe nacionalne uspjehe (primjerice usmjerene u pogledu promicanja zakonskih regulativa), dok drugi ne bilježe uspjehe na kvantitativan način, već prednost daju kvaliteti i promjeni koju su ostvarili u lokalnoj zajednici- učinku. Ono što im je svima bilo zajedničko da dolaze iz perifernih/ ruralnih područja u Hrvatskoj.
Svakako je bilo iznimno značajno što su sudionici jedni drugima postavljali pitanja koja su ih zanimala, posebice pitanja o tome na koji način u ruralnoj zajednici pristupaju istraživanju nekih osjetljivih tema, poput nasilja u obitelji zbog velike stigmatizacije, a ponekad i neprepoznatljivosti problema.
Ono što su posebno istaknuli kao značajnost djelovanja njihovih organizacija je u pogledu neovisnosti, ostali su vjerni svojim vizijama i misijama i nisu potpali pod utjecaje pojedinih političkih vlasti i pojedinaca.
Najčešći problemi sa kojima su se susretali tijekom svog rada naveli su: problem održivosti; nepovjerenje od drugih stanovnika zajednice; nepovjerenje od lokalne vlasti; problem male sredine gdje se svi međusobno poznaju i gdje postoji opasnost od stigmatizacije pojedinih osoba; odlazak mladih iz njihovih zajednica; prevelika fluktuacija ljudi unutar organizacije; izostanak zajedničkog prostora djelovanja organizacije. Kao moguća rješenja naveli su ova: veći broj otvorenih natječaja koji bi trajali najmanje 3 godine; pokretanje i održavanje gospodarske djelatnosti, primjerice javljanje na otvorene natječaje javnih nabava; veća specifikacija pojedinih natječaja koji bi bili raspisani za pojedine tipove organizacija koje se bave određenim područjem; obvezatnost financiranja od strane lokalnih zajednica; veće uključivanje djece i mladih u volonterske aktivnosti.
Svi sudionici govore kako su im ovakve podrške uvijek značajne te zagovaraju nastavak daljnjih aktivnosti. Na kraju govore kako im je ovaj događaj bio iznimno koristan, da im je jako drago što su imali priliku biti sudionici ovakvog događaja koji im je omogućio da nauče nešto novo od drugih sudionika što je i njih same potaknulo na nove ideje i načine kako da ubuduće riješavaju izazove na koje će nailaziti. Ističu to kao dodanu vrijednost ovom projektu. Događaju je prisustovalo 11 predstavnika OCD-a, od čega su predstavnici bili različitih profila: Centar za podršku i razvoj „Delfin“ Pakrac; Udruga SIDRO- odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću; Udruga Mladi za Marof; Udruga za djecu i mlade „Čarobni svijet“; Udruga za civilno društvo i kvalitetu življenja Srma; Mirovna grupa „OAZA“ Beli Manastir; Platforma za Društveni centar Čakovec; Udruga Mljetske koze i Udruga za promicanje kulture „Jelsa“.
Zahvaljujemo se svima na sudjelovanju i na dijeljenju hvale vrijednih iskustava, vještina i znanja!


PROTEUS sufinancira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja su isključivo autorovi i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili EACEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.